
25.8.2019 00:00
Jos oli peli eilen jännä, niin sunnuntaina siihen lisättiin vielä ripaus exstranitroja. Joman oli satava voitto ja se taistelikin sen itselleen sitkeällä pelillä. Siilinjärven Pesis taipui lopulta 0-1 (4-5, 2-2).
Siipe aloitti sisältä ja Joma napsi takapaloja kolme kertaa. Yhden juoksun Siipe pystyi kuitenkin tekemään viimeisellä lyöjällään Jasmiina Korolainen/Pinja Kesti 1-0. Joman tasoituksesta vastasi Johanna Myyryläinen/Johanna Hihnala.
Ensimmäistä jaksoa Joma hallitsi hienokseltaan kolme vuoroparia ja teki kaksi juoksua lisää. Henna Hakulinen/Myyryläinen ja Hanna Toivanen/Id Virenius, muta sitten neljännessä vuorossa Siipe tuli takaa 1-3 tilanteesta tasoihin Petra Väistölän lyönnillä ja vielä pystyi tekemään pitkässä sisävuorossaan johtojuoksun Emmi Julkusen kotiuttaessa Väistölän 4-3.
Joma ei lannistunut vaan tuli mukaan vielä kerran ja Reetta Juntunen karkasi huonolla heitolla kolmoselta kotipesään ja Laura Rajahalme kotiutti Hanna Toivasen ja Joma vei ensimmäisen jakson pukukoppiin.
Toisella jaksolla ei montaa juoksua nähty. Kaksi niitä kummallekin tuli. Siipe meni johtoon eka vuorossa Väistölä/Johanna Pirskanen ja Joma tasoitti toisessa sisävuorossaan Laura Rajahalme/Hihnala 1-1. Joma meni puolestaan johtoon kolmannen vuoron alussa, kun Hanna Toivanen löi toisen juksunsa ja sen toi Iida Nupponen. Siipe tuli perässä ja tasoihin kolmannen tasoittavallaan Maartet Ahosen kotiuttaessa kolmannen juoksunsa tuoneen Pirskasen.
Neljäs vuoro oli sitten lukkarien näytöstä. Joma sai heti palottoman ajolähdön, jonka Siipen lukkari Johanna Pirskanen sotki heittomyllyllään pahanpäiväisesti ja ajolähtö purkautui kahteen paloon. Joman sisäpeli ryhdistäytyi vielä kerran ja saikin kotiutusyrityksen, josta juoksua ei kuitenkaan tullut.
Siipen sisävuoro sai tasoittavallaan myös yhden kolmostilanteen ja ajolähdön. Nyt oli vuorostaan Joman lukkari Niina Härkönen terävänä. Ensin irrotus etenijästä kolmospesältä ja sitten kaksi ristiä takapaloina ykköselle ja Joma siirsi ratkaisuottelun keskiviikoksi kotikentälleen.
Kummaltakin joukkueelta palkittiin koko pelin ajan hyvin pelanneet lukkarit Niina Härkönen ja Johanna Pirskanen. Joman kakkospalkinnon sai kakkoskoppari Johanna Hihnala, joka toi kaksi juoksua ja katkoi ulkopelissä monta vastustajan vaarallista lyöntiä Mantun montun reunalta. Siipen kakkospalkinnon sai ykkösvahti Maaret Ahonen.
Joman pelinjohtaja Iivo Parviainen; -”Tänään oli tasolisesti parempaa peliä, kuin eilen. Molemmat joukkueet paransivat otettaan etenkin sisäpelin osalta. Siipe sai hieman enemmän kotiutusyrityksiä, mutta meidän takatilannepelaaminen kesti hyvin.
- Sitkeys oli taas tänään kohdallaan. Eilen Siipe käänsi pelin aivan toisen jakson lopussa edukseen ja piti sen edun loppuun saakka. Me tehtiin se tänään ensimmäisen jakson tasoittavalla, kun tultiin juoksun takamatkalta ohi.
- Toisella jaksolla sitkeä ulkopelipuolustaminen ja taas takaa rinnalle ja ohi meneminen olivat avaimia voittoon. Neljännessä vuorossa saatiin paloton ajolähtö, jonka vastustajan lukkari purki yhdeksi kolmostilanteeksi, mutta päästiin kuitenkin yrittämään vielä kotiutusta. Juoksua ei tullut, mutta tasapeli riitti, kun meidän ulkopeli puolestaan tyssäsi Siipen jaksovoittoyrityksen.
- Katsojia oli tänäänkin paljon ja hieno tunnelma. Joman kannattajia oli tullut iso määrä ja kummallekin joukkueelle riitti kannustusta. Katsomossa oli elämää ja kolmannentoista pelaajan osalta puntit menivät tasan. Kiitos Joman faneille. Teistä oli iso apu illan ottelussa”.
19.11.2020
Naisten Superpesiksen Halli-SM- turnauksen aikataulut on julkaistu.
Lue lisää >13.11.2020
Joensuun Mailan naisten Superpesisjoukkue on tuoreen sopimuksen myötä valmis kaudelle 2021.
Lue lisää >2.10.2020
JoMan naisten pelinjohto uudistuu. Pelaajasopimuksia on kasassa yhteensä 17 kappaletta.
Lue lisää >27.8.2020
Joensuun Mailan naisten joukkueella on tällä hetkellä koossa 11 pelaajasopimusta tulevalle kaudelle.
Lue lisää >21.8.2020
Joensuun Mailan naisten runkosarjan viimeisessä vastaan Virkiä.
Lue lisää >18.8.2020
Kesän neljäs keskinäinen on kotimatsi Kerubi Stadionilla.
Lue lisää >16.8.2020
Ratkaisu venyi toiseen kotitutuslyöntikilpaan
Lue lisää >15.8.2020
JoMa naiset kohtaa Seinäjoen Maila-Jussit kotistadionilla.
Lue lisää >11.8.2020
Joensuun Mailan naiset vieraskentillä keskiviikkona ja perjantaina.
Lue lisää >9.8.2020
Joma tarjoili kotiyleisölle ajoittain hyvää pesäpalloviihdettä
Lue lisää >8.8.2020
Sunnuntaina Kerubi Stadionilla vierailija pohjoisesta.
Lue lisää >4.8.2020
Joensuun Mailan naiset keskiviikkona vieraskentällä Lappeenrannassa.
Lue lisää >30.7.2020
Joensuun Mailan naiset vieraskentillä perjantaina ja lauantaina.
Lue lisää >26.7.2020
Sisäpeli toimi, ulkopelissä parantamisen varaa
Lue lisää >25.7.2020
Huipputason vieras JoMa naisten pelitason mittarina sunnuntaina.
Lue lisää >18.7.2020
Kerubi Stadionilla sunnuntaina vieraana Hyvinkään Tahkon naiset.
Lue lisää >14.7.2020
Kesän kolmas keskinäinen kohtaaminen naisilla, toinen Siilinjärvellä.
Lue lisää >11.7.2020
Vesisadeottelussa Joman sisäpeli näytti jo paremmalta
Lue lisää >10.7.2020
JoMa superviikon Kerubi Stadionilla päättää lauantaina vieraat Tampereelta.
Lue lisää >7.7.2020
JoMa naiset kohtaa keskiviikkona Pesä Ysit Kerubi Stadionilla.
Lue lisää >3.7.2020
Peliote kesti vain ensimmäiset kolme vuoroparia.
Lue lisää >2.7.2020
JoMa naiset matkapeleissä Tampereella ja Hyvinkäällä.
Lue lisää >27.6.2020
JoMa naisille sunnuntaina vieraita Jyväskylästä.
Lue lisää >26.6.2020
Sunnuntain kotipeliin saa varattua ennakkoon pääsylipun portille.
Lue lisää >23.6.2020
Runkosarjan toinen keskinäinen kohtaaminen Siilinjärvellä.
Lue lisää >10.6.2020
KAUSIKORTTI- JA LIPUNMYYNTIJÄRJESTELYT KOTIOTTELUISSA 14.6. – 31.7.2020
Lue lisää >7.6.2020
Joensuun Mailan naiset Ruudun ja Yle Puheen lähetyksissä
Lue lisää >1.6.2020
Joensuun Mailan naisten matkasta Superpesikseen on koostettu dokumenttilähetys, joka julkaistaan perjantaina 5.6.2020!
Lue lisää >22.5.2020
Varmista paikkasi Kerubi stadionin kotipeleihin, kausikortteja myynnissä rajoitettu määrä!
Lue lisää >17.5.2020
Iivo Parviainen kertoo superpesikseen valmistautumisesta
Lue lisää >14.5.2020
Pesäpallokausi 2020 on pääsemässä vahvasti vauhtiin kesäkuun toisella viikolla. Naisten Superpesiksessä otteluohjelmaan on merkitty ensimmäiset ottelut perjantaille 12. kesäkuuta.
Lue lisää >
21.3.2020
Joensuun Mailan naiset avaa superpesiksen vieraskentällä Kempeleessä
Lue lisää >13.3.2020
Sarjakausi alkaa kesäkuussa ellei tilannekuva muutu
Lue lisää >9.3.2020
Kaksi kuukautta Joensuun Mailan naisten kotiavaukseen 9. toukokuuta
Lue lisää >13.2.2020
Lauantaina Pesä Ysit ja Sunnuntaina Kirittäret
Lue lisää >14.1.2020
Noora kävi tutustumassa kummiyritykseen
Lue lisää >12.1.2020
Joma – Siipe 1-2s (3-0, 2-4, 0-1)
Lue lisää >18.12.2019
Naisten superpesiksen kausikortit ovat saapuneet Joensuun Mailan toimistolle
Lue lisää >12.12.2019
Superpesiksen 2020 otteluohjelma ja sarjajärjestelmä julkaistu
Lue lisää >26.9.2019
Joensuun Maila valmiina harjoituskauteen
Lue lisää >20.9.2019
Pesäpalloilija Noora Pasi
Lue lisää >4.9.2019
Teatteriravintola 4.9.2019
Lue lisää >23.8.2019
Kerubilla lauantaina klo 15:00
Lue lisää >18.8.2019
Roihu kaatui kotikentällään 1-2s(1-2, 5-2, 2-3)
Lue lisää >12.8.2019
Toinen välieräottelu
Kajaani - Joma 0-2(0-5, 2-11)
Lue lisää >26.7.2019
Lauantaina: Joma - Kankaanpää klo 15
Sunnuntaina: Joma - Jalasjärvi klo 15
Lue lisää >10.7.2019
Heinäkuussa on paljon kotipelejä
Ykkössarjaa Nuorten Superpesistä Suomensarjaa
Lue lisää >28.6.2019
Lauantaina 29.6 Joma - Pöytyä
Sunnuntaina 30.6 Joma - Janakkala
Lue lisää >15.6.2019
Hämeenkyrö – Joma 2-1k(1-5, 5-3, 0-0, 0-0, 1-0)
Lue lisää >8.6.2019
Joensuun Maila - Vaasan Mailattaret toinen kohtaaminen
Lue lisää >31.5.2019
Kovat sisäpelitehot ja vahva ulkopeli....
Lue lisää >29.5.2019
Siilinjärvi kaatui ensimmäisen jakson kovalla rynnistyksellä
Lue lisää >26.5.2019
Joman ykkönen esitti vahvaa lyöntipeliä sunnuntaina kotikentällään.
Suomari hävisi lauantaina
Lue lisää >19.5.2019
Nurmon juhlakentällä esiintyivät edukseen Arttu Wiskari ja Joman naisten Ykkössarjajoukkue
Lue lisää >18.5.2019
Joensuun Mailan naisten Ykkössarjajoukkue haki kolme pistettä Vaasasta. Kotijoukkue Mailattaret taipuivat lukemin 0-2(3-5,3-8). Joman molempien jaksojen aloitukset olivat teräviä ja Joma rynnistikin niissä heti selvälle karkumatkalle. Jaksojen lopuissa peliote hieman herpaantui ja Vaasa pääsi mukaan peliin suhtkoht lähelle.
Ensimmäisellä jaksolla Mailattarien ulkokenttää murjoi Joman Laura Rajahalme viidellä juoksulla ja toisella jaksolla Henna Hakulisen mailasta lähti neljä kotiutusta.
Samaan aikaan Joman suomensarjajoukkue taisteli tiukasti kotikentällään Ylihärmän Pesisjunkkareita vastaan, mutta joutui lopulta taipumaan 0-2.
Lue lisää >17.5.2019
Joensuun Mailan Ykkössarjajoukkue matkustaa viikonloppuna Pohjanmaalle. Pelit ovat lauantaina Vaasassa ja sunnuntaina Nurmossa.
Lue lisää >27.4.2019
Kesän sarjakauteen valmistautuva Joensuun Mailan naisten ykkössarjajoukkue pelasi lauantaina kaksi harjoituspeliä Siilinjärvellä. Jo tässä vaiheessa hyvässä kesäkunnossa olevalla PoP- areenalla (Saharan kenttä) vastustajina olivat Siilinjärven Pesis ja Kajaanin Pallokerho.
Lue lisää >26.4.2019
Naisten Ykköspesiksen kausikortit ovat myynnissä JoMan toimistolla hintaan 50€!
Lue lisää >25.4.2019
Joensuun Maila uudisti verkkosivunsa ja JoMan naisten uutiset löytyvät nyt oman sivunsa alta.
Lue lisää >