Joensuun Mailan kauden päättäjäisissä palkittiin kesän 2018 onnistujia. Katso oheisesta listasta kaikki palkitut!

Kauden 2018 päätösgaalaa vietettiin Karelia Ammattikorkeakoulun Tikkarinteen auditoriossa torstaina 11.10. Paikalla oli runsas joukko joensuulaista pesisväkeä aistimassa palkintogaalan tunnelmaa. Katso kaikki palkitut tästä:

Miesten Superpesis
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Juha Puhtimäki
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Iiro Kuosa
MVP 2018 – Tuomas Jussila

Naisten Ykköspesis
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Reetta Juntunen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Hanna Toivanen
MVP 2018 – Juulia Eskman

Miesten Suomensarja
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Kasperi Hämäläinen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Samuel Tirkkonen
MVP 2018 – Seeti Surakka

Naisten Suomensarja
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Anni Suihko
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Essi Majoinen
MVP 2018 – Kiia Laakkonen

Naisten Maakuntasarja
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Siiri Surakka
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Elli Timonen
MVP 2018 – Annika Mutanen

B-Pojat 
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Seeti Surakka
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Erkka Gröhn
MVP 2018 – Kasperi Hämäläinen

B-tytöt – Tyttöjen Superpesis
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Sini Suihko
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Iida Nupponen
MVP 2018 – Senna Surakka

C-Pojat
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Samuel Tirkkonen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Miro Kinnunen
MVP 2018 – Justus Niemeläinen

C-Tytöt punaiset
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Anni Suihko
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Sara Kujanen
Nordea tsemppari 2018 – Ella Vasarainen

C-Tytöt mustat
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Jaana Kainulainen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Marianne Sivonen
Nordea tsemppari 2018 – Johanna Härkönen, Matleena Koistinen, Inari Turkia

D-Pojat 
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Riku Riikonen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Juho Törrönen
Nordea tsemppari 2018 – Eepi Koivunen

D-Tytöt kilpasarja
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Aada Koistinen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Iida Kinnunen
Nordea tsemppari 2018 – Killa Helminen

D-Tytöt pelisarja
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Lotta Ollikainen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Nelli Varonen
Nordea tsemppari 2018 – Alina Hyvönen

E-Pojat  -06
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Anton Tallus
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Ukko Schroderus
Nordea tsemppari 2018 – Elmeri Lonkainen

E-Pojat  -06
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Onni Hirvonen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Sulo-Veikko Varonen
Nordea tsemppari 2018 – Eeli Niemeläinen

E-Pojat Punaiset
Onnistuja 2018 – Perttu Hellberg
Kehittyjä 2018 – Anton Kinnunen
Nordea tsemppari 2018 – Osmo Ohtonen

E-Tytöt Punaiset
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Siiri Tiainen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Oona Laukkanen
Nordea tsemppari 2018 – Mette Väistö

E-Tytöt Mustat
Vuoden sisäpelaaja 2018 – Kiira Turunen
Vuoden ulkopelaaja 2018 – Aino Koistinen
Nordea tsemppari 2018 – Laura Ollikainen

F-Pojat Punaiset
Onnistuja 2018 – Miro Riikonen
Kehittyjä 2018 – Juuso Soikkeli

F-Tytöt
Onnistuja 2018 – Taika Mielonen
Kehittyjä 2018 – Iida Suihko
Nordea Tsemppari 2018 Helmi Kakkonen

G-Pojat
Onnistuja 2018 – Lauri Pikkarainen
Kehittyjä 2018 – Niilo Niemeläinen
Nordea Tsemppari 2018 Jasu Nykänen

Valmentaja/valmennustiimi
Vuoden valmennustiimi 2018 Naisten ykköspesis
Anssi Raitala
Ville Ikonen
Jutta Surakka

Seuratoimija
Tomi Kaksonen

Pesisteot
E-pojat Tenavaleirin SM-mitali E-pojat Tenavaleirin SM-mitali
Miesten Superpesis Suomen Mestaruus

Nuori tuomari
Nuorisotuomari 2018 Aleksi Keijonen

Vuoden tyttöjuniori
Reetta Juntunen, B-tytöt

Vuoden poikajuniori
Samuel Tirkkonen, C-pojat

Talkoolainen 2018
Outi Kontkanen
Heli Törrönen
Ritva ja Iida Tolvanen

Nordean kannustusstipendit
Aamu Riissanen (D-tytöt)
Aale Junkkarinen (C-pojat)

Itä-Länsi muistolautaset
MSU Itä-Länsi Joensuu 2018 Iiro Kuosa, Juha Niemi, Mikko Kemppainen, Tuomas Jussila
TSU Itä-Länsi Joensuu 2018 Hanna Toivanen, Jutta Surakka
A-pojat Itä -Länsi Joensuu 2018 Konsta Kettunen, Hannes Pekkinen
B-pojat Itä-Länsi Joensuu 2018 Erkka Gröhn Niko Sirviö, Tuomo Schroderus
C-pojat Itä-Länsi Seinäjoki 2018 Justus Niemeläinen
C-tytöt Itä-Länsi Seinäjoki 2018 Ella Vasarainen, Aada Koistinen, Pasi Majoinen
D-pojat Itä-Länsi Tampere 2018 Riku Riikonen
D-tytöt Itä-Länsi Tampere 2018 Neea Kuronen Oona Malinen
E-pojat Itä-Länsi Kouvola 2018 Miro Tiilikainen, Anton Tallus, Ukko Schroderus, Tuomo Schroderus
E-tytöt Itä-Länsi Kouvola 2018 Aura Lehtonen

Fanien palkittavat
D-tytöt kilpasarja Liisi Timonen
D-tytöt pelisarja Helmi Tuovinen
D-pojat Juho Parkkulainen
E-pojat pelisarja Reko Tanninen
E-pojat -07 Eemil Puumalainen
E-pojat -06 Eetu Venäläinen
E-tytöt mustat Siina Asikainen
E-tytöt punaiset Essi Pikkarainen
F-tytöt Aada Malinen
F-pojat punaiset Veeti Lappalainen
F-mustat Aapro Kosunen
G-pojat Joona Martikainen


Palaa takaisin