KAUSI 1996

Ykköspesis | 2. kausi


 

Ari
Väistö
pelinjohtaja

Risto
Hämäläinen
joukkueenjohtaja

Pasi
Majoinen
valmentaja


Pekka
Heikkinen

Esa
Heiskanen

Matti
Härkönen

Jaakko
Korhonen

Mika
Kuivalainen

Petteri
Lukkarinen

Juha
Niiranen

Petri
Pietinen

Jukka
Pöllänen

  
 

Hannu
Ratilainen

Timo
Tallus

Arvo
Väistö

 

Ykkössarjaan nousseelle JoMalle viisi uutta pelaajaa

Sarjaporrasta ylemmäksi noussut Joensuun Maila uudistui ja vahvistui viime kaudesta melkoisesti. Pelaajasta pelinjohtajaksi siirtynyt Ari Väistö ja valmentaja Pasi Majoinen saivat joukkueeseensa viisi uutta pelaajaa, joiden joukossa oli mm. joensuulaisille tuttu vankan superpesiskokemuksen omaava Juha Niiranen Siilinjärveltä. Juha Toropaisen lopetettua pelaamisen, astui lautasen ääreen Petteri Lukkarinen, joka aikaisemmin pelasi kakkospuolella.

Seurajohto uskoo vakaasti, että uudistuneella joukkueella, uuden pelinjohtajan johdolla ovat mitä parhaimmat edellytykset uusia sarjasopimus ykköseen ilman karsintoja. Uskon perustana ovat takakentän selvä vahvistuminen sekä uusien pelaajien mukanaan tuoma kokemus.

Kotiutuskisa kauden uutuus
Alkavan pesiskauden merkittävin uutuus on kotiutuskisa, jolla ratkaistaan ottelun voittaja tilanteen ollessa tasan vielä supervuoroparinkin jälkeen. Kisa suoritetaan viiden lyöjön ja viiden etenijän pareina. Kolmen lyönnin jälkeen pareja vaihdetaan. Tällä uudistuksella pyritään ottelujen venyminen ylipitkiksi.
 
Sarjassa on monta tasavahvaa joukkuetta, mutta ennakkoon kovimipia joukkueita tulevat olemaan Riihimäki, Pattijoki, Kankaanpää ja Koskenkorva. JoMan tavoitteena on sijoittua heti tämän nelikon perään viidenneksi. Uudessa sarjassa kotiavauksella tutuissa kuvioissa on oma merkityksensä. Vaikka joukkueessa vain muutamalla on ylempien sarjojen kokemusta on porulla sen verran rutinoitunut, ettei se ota kotiyleisöstä ylimääräisiä paineita vaan kuittaaa kannustuksen kiitoksella, tuumi pelinjohtaja Ari Väistö sarjan kynnyksellä.
 
** Ottelutulokset ja sarjataulukko


 

- Oi voi JoMan lyöntipeliä...
Kovasti etukätee hehkutettu JoMa tuotti pettymyksen kotiyleisölleen ykköspesiksen avausottelussa mehtimäellä. Kotijoukkueen lyöntipeli ei sujunut lainkaan ja vastustaja Jokioinen korjasi arvokkaan 1-2-vierasvoiton. Ensimmäistä kertaa Joensuussa nähtiin uutuutena tälle kaudelle mukaan tullut kotiutuslyöntikilpailu, jolla ratkaistiin ottelun voittaja, kun supervuoropari ei tuonut ratkaisua. Joman uudistunut kärkinelikko Heikkinen-Pietinen-Heiskanen-Niiranen ei vakuuttanut. Hannu Ratilainen jokerina onnistui muutaman kerran vaihtotilanteissa, mutta kotiuttaminen ei häneltäkään onnistunut.

- JoMa haki voiton Kempeleeltä
Joensuun Maila haki ensimmäiset sarjapisteensä Kempeleestä. Vahvan ensimmäisen jakson jälkeen Joensuun peli hieman tökki ja tukki, kuten pelinjohtaja Ari Väistö asian ilmaisi, mutta pisteet lähtivöt Pohjois-Karjalaan luvuin 0-1 (0-6, 1-1). Petteri Lukkarisen kolmosluukusta iskemät kaksi juoksua vapautti JoMan pelin, jonka jälkeen jokeri Ratilainen sinetöi jaksovoiton JoMalle lyömällä kakkospuolelta pallon maisemiin. Siitä lyönnistä syntyi kunnari ja kaksi tavallista juoksua.

- JoMa ei säikähtänyt häviötöntä Koskenkorvaa
Joma ei kunnioittanut sarjajohtaja Koskenkorvaa. Kotijoukkue esitti hyvää lyöntipeliä ja ilmajokelaisvieraat saivat poistua kentältä päät painuksissa.. JoMan voittoluvut olivat selkeät 2-0 (4-0, 8-3). Vaikka JoMan ruuti olikin kuivaa mailan varressa, niin kyllä Koskenkorvan ulkokenttäkin avitti kotijoukkuetta etenkin kotiutustilanteissa.

- KaMalle helppo voitto "hotellikuoleman" (!) vaivaamasta JoMasta
Kankaanpään kärkipelaajat valtaavat joka ottelussa kaikki parhaiden pelaajien palkinnot. Joukkueen kärki onkin sitä luokkaa, että sen arvostus on vastustajan leirissä varsin pelätty. KaMan kärjen puristukseen joutui JoMa, joka ei saanut minkäänlaista otetta selättääkseen KaMan liukkaat kärkimiehet. KaMan voitto kirjattiin 2-0 (2-0, 1-0). Avausjuoksun löi viime kauden superjokeri Jari Manninen ja juoksun toi Mikko Röppänen. JoMan kärki sen sijaan tökki. Tähän JoMan pelinjohtaja Väistöllä oli selvä vastaus: - Olemme koko loppuviikon seilanneet Etelä-Suomessa. joten hotellikuolema tässä tulee vähintäänkin. Kukaan pelaajistamme ei oikeastaan onnistunut sisäpelissä....

- JoMa sai apua Pattijoelta
Joma katkaisi kolmen ottelun mittaisen tappioputkensa, kun sarjakakkonen pattijki koki ensimmäisen vierastappionsa mehtimäellä pelatussa ottelussa. vastustaja tosin auttoi runsain määrin JoMaa varsinkin avausjaksolla. Vieraiden polttoheitot suuntautuivat räpylöiden ulottumattomiin. - Saimme pomput hyvin ruutuun ja kun vastustajalla tuli kiire heittää, sattui vahinkojakin helposti. Harhaheitot ovat osa pesäpalloilua, totesi Ari Väistö. Petteri Lukkarinen oli kentän paras. Hän pilasi henkilökohtaisella panoksellaan parikin Pattijoen sisävuoroa.

- Kotiutuslyöntikilpailut ovat myrkkyä
Joensuun Mailan ykköspesismiehistölle. JoMa koki Kempelettä vastaan kauden neljännen kotiutuskisa -tappion jaksoluvuin 1-2 (1-2, 1-0, 2-3). Kesätauko tuli JoMalle sopivaan aikaan, sillä ottelu oli joukkueelta kauden pohjanoteeraus. Eniten vaikeuksia oli sisäpelissä ja varsinkin kotiutuksissa.

- Pojilla oli liian löysä asenne. Muuta selitystä en löydä tappioon. Alussa ei onnistumisia saatu ja vastustaja pääsi mukaan peliin. Sarjatauolle olisi ollut kiva lähteä pareman pelin jälkeen, harmitteli JoMan valmentaja Pasi Majoinen.

- JoMa varmisteli sarjapaikkaansa
Joensuun mailan suora säilyminen ykköspesiksessä on enää sinettiä vaille valmis. Muhoksella pelatussa ottelussa Joensuulla oli panoksia vielä sen verran, ettei joukkueella olut mitään mahdollisuuksia löysäilyyn kotijoukkueen tavoin. Heikon ulkopelin pelannur Muhos oli yllättävän kesy ja joutui antamaan oikeutetusti kaikki kolme pistettä vierailleen numeroin 0-2 (6-7, 2-7).

- Jukka Pölläsen lyönti varmisti sarjapaikan
Joensuun maila varmisti ykkössarjapaikkansa Mehtimäellä pelatussa JoMa-KaMa -ottelussa. Jukka Pökkänen löi lopullisesti säilymisen ratkaisseen juksun supervuoroparissa Kankaanpään kenttään. Joman voittoluvut olivat 2-1 (1-2, 2-0, 1-0). Lopputulos sopi hyvin molemmille joukkueille, sillä kotijoukkue tarvitsi kaksi sarjapistettä sarjapaikan uusimiseen . kanlaanpäälle puolestaan riitti yksi jaksovoitto takaamaan kotiedun ylempiin pudotuspeleihin. Ottelu pelattiin todella nopeaan tahtiin. Supervuorosta huolimatta peli kesti vain hieman yli puolitoista tuntia.

Jukka Pölläsen lyönti supervuorossa varmisti JoMan ykkössarjapaikan myös seuraavalle kaudelle. Juoksun toi Paavo Martikainen >>>


JoMa 1996
Puheenjohtaja: Matti Timonen
 
Johtokunta:
Tuomo Moilanen, Jorma Rusi, Jyrki Miikki, Ari Mononen, Maija Purmonen, Eeva Eerola
 
Lähteet:
Karjalan Mailan vuosikertomus ja johtokunnan pöytäkirjat vuodelta 1996
Seuran käsiohjelma 1996
Markku Purmosen arkisto; lehtileikkeet
Sanomalehdet Karjalainen ja Karjalan Maa 1996, kuvat lehtileikkeistä, ellei toisin mainita.

© Joensuun Maila ry. | Webmaster | Ulkoasu Mainostoimisto Fabrik