Höytiäisen Urheilijat | 1958 |

Päivitetty 12.6.2008


Mailakilpailut:
15.05. | HöU-KarMa 10-3 | palk. Terho Niiranen
15.05. | HöU-JMP 4-1 | palk. Terho Niiranen
- Tuomarit: K.O.Salminen ja O.Hirvonen.
Harjoitusottelut:
11.05. | Sepot-HöU 4-2 | up. Terho Niiranen, sp Olli Sormunen
25.05. | Partio-HöU 7-1 | palk. Veijo Niiranen [koppari]
04.06. | HöU-JMP 9-1 |
31.07. | Sepot-HöU 12-4 |

Piirinmestaruus -ottelut
I.kierros | 13.08. | Kulho-HöU |

Sarjaottelut:
31.05. | Sepot-HöU 12-3 | up. Matti Pippola, sp. Arvo Pippola
15.06. | HöU-KeMu 4-7 | palk. Matti Pippola [lukkari]
28.06. | HöU-SiiPo 3-7 | palk. Terho Niiranen [2V]
29.06. | LauLu-HöU 9-22 |
03.08. | HöU-OkuP 12-11 |
Puurtila-HöU 14-0 |
HöU-HoNsU 5-4 |
JuKu-HöU 11-5 |
HöU-VaaTe 3-9 |
KeU-HöU 2-32 |

Suomensarja / itälohko
Joukkue Ott V TP H       P
Hongikon Ns. Urheilijat 10 8 1 1 163 - 26 17
Nurmeksen Sepot 10 8 0 2 112 - 42 16
Puurtilan Kisa-Pojat 10 7 1 2 107 - 42 15
Outokummun Partio 10 7 0 3 102 - 71 14
Höytiäisen Urheilijat 10 5 0 5 94 - 80 10
Kelta-Mustat 10 5 0 5 63 - 59 10
Vaajakosken Teräs 1040 695-988
Juankosken Kuohu 1040657-858
Siilinjärven Ponnistus 1030 765-1206
Kesälahden Urheilijat 1020870-1584
Laukkalan Luja 1010 960-2000

Kokoonpano: Kosti-Heikki Lahti, Raimo Mustonen, Kalevi Piironen, Karttunen, Matti Pippola (lukkari), Arvo Pippola (2vara), Veijo Niiranen (polttaja), Terho Niiranen, Olli Kurki, Paavo Kivinen, Simo Käkelä, Olli Sormunen, P.Tahvanainen, Pikkarainen, Raimo Toropainen, Timo Kärki.

Kuva: Matti Pippolan arkistosta.

Nurmes avasi pistetilinsä Höytiäisen kustannuksella
Itäsarjan avauksen suorittivat kaksi pohjoiskarjalaista yhdeksikköä Joensuun keskuskentän hiekka-alueella, jolla kiilaan juoksivat Höytiäisen Urheilijat ja Nurmeksen Sepot. Nurmes oli hienoisesti etukäteissuosikki eikä se tässä suhteessa pettänytkään, sillä voittonumerot olivat 12-3. Ottelu voitiin suorittaa suorastaan ihanteellisissa olosuhteissa ja kenttäkin on parhaassa mahdollisessa kunnossaan.

Nurmes oli vastustajaansa parempi niin sisä- kuin ulkopelissäkin, joskin puutteellisuuksia esiintyi senkin pelissä.Höytiäisellä oli oikosulkuja niin sisä- kuin ulkopelissäkin, joiden ansiosta suurin osa vastustajan juoksuista syntyi. Lisäksi yrityshalu puuttui eikä joukkuehenkikään ollut mitenkään ensiluokkainen. Paljon on HöU:n parannettava peliään, mikäli aikoo jatkossa menstyä. Joukkueen parhaana ulkopelaajana palkittiin syöttäjä M.Pippola (mistähän syystä?) ja sisäpelaajana 2-vara A.Pippola. Ulkopelaajan palkinnon olisi ainakin allekirjoittanutsuonut mieluimmin vaikka polttaja V.Niiraselle, sillä Pippolan työskentely lautasen äärellä oli epävarmaa. HöU:lla oli nyt mukanaan myös Lahti, jonka pelistä kuulsi selvästi harjoittelemattomuus. | - Supe - |


Höytiäinen vei mailan Joensuun mailakilpailuissa
Helatorstaina pelattiin Joensuussa mailakilpailut Höytiäisen, JMP:n ja Karjalan Mailan kesken. Ottelut saatiin suorittaa hyvissä olosuhteissa, mutta silti nähtiin vain ajoittain hyvän luokan pesäpalloilua.

Ensimmäisessä ottelussaan HöU kukisti Karjalan Mailan lukemin 10-3. KarMa piti Höytiäistä tiukilla kolme ensimmäistä vuoroparia ja ottelu oli tasan 3-3, mutta neljännessä vuorossa alkoi sitten HöU:n "rullaus" eräästä laittomasta lyönnistä, jonka KarMan kakkosvara Väistö tarkoituksella laski menemään yli, mutta jonka tuomaristo totesi lailliseksi lyönniksi. Lampun harhaheitolla juostiin juoksuja ja kunnarikin, kaikkiaan viisi juoksua tuli tuon laittoman jälkeisen sekasotkun seurauksena.

Mailakilpailujen ratkaisuottelu käytiin HöU:n ja JMP:n kesken. Tässä ottelussa HöU esitti jo hieman parempaa peliä kuin KarMaa vastaan pelatessaan. Peli sujui koko ajan tasapäisyyden merkeissä eikä repeämiä sattunut kummallekaan puolelle. Ottelu päättyi HöU:n 4-1 voittoon.

Höytiäinen ja Kesälahti ahtaalla
| Ripa 30.7.1958: | Laukkala tuntuu varmalta putoajalta nyt jo sen ollessa vielä pisteittä. Erittäin mielenkiintoiseksi ja tekisi mieli sanoa uria aukovaksi muodostuu tyvipään taistelukin. Höytiäiselle ja Kesälahdelle pinnat olisivat peräti kalliita, mutta mistäpä nyt niitä enää ottaa, kun vaikeahko ohjelma on jäljellä.

Keuruu tippuu SM-sarjasta ja jos oletamme, että Pohjois-Karjalan maakuntasarjasta ei nousisi joukkuetta itäsarjaan, mikä taas nykyisen maakuntasarjamme heikon tason takia on hyvin paljon mahdollista sekin, tipahtaa itäsarjasta kaksi joukkuetta. Näin avautuisi HöU:lle arvaamattomat mahdollisuudet pysymiseen. Vai jääköhän ratkaisu tässäkin viimeisen kierroksen varaan. Silloin pelaavat Kesälahti ja Höytiäinen Kesälahdella. Voi olla, että siitä ottelusta tulee kiihkein välienselvittely tähän saakka Kesälahti-Parikkala maantien varressa, odotellaanpa.

Kenties tässä loppuratkaisujen väliin mahtuu jokin jymy-yllätys Puurtila-HoNsU -ottelun tapaan, mikä aiheuttaa uuden tilannearvioinnin.


<<<< Takaisin lähtösivulle

HöU 1959 >>>

Takaisin sisällysluetteloon >>>



© Joensuun Maila ry.   |   Webmaster   |   Ulkoasu: Mainostoimisto Fabrik